postheadericon Nuty do nauki gry na flecie

Jeśli ktoś szuka instrumentu, na którym mógłby muzykować właściwie prawie wszędzie, może zastanowić się nad nauką gry na harmonijce ustnej albo na flecie. Flet prosty to jeden z najłatwiejszych do opanowania instrumentów, w związku z tym niektórzy wybierają właśnie taka opcję.

Oczywiście duże znaczenie ma też ładne i delikatne brzmienie fletu. Jest to instrument dęty w związku z tym, żeby mogły wydobywać się z niego dźwięki trzeba wdmuchiwać do środka powietrze. Jednocześnie stosuje się odpowiednie chwyty zasłaniając w ustalony sposób otwory w instrumencie. Dzięki temu wydobywają się z niego różne dźwięki i można grać rozmaite melodie. Czyli, żeby grać na flecie z nut, trzeba poznać nuty oraz dowiedzieć się jak układać palce na otworach w instrumencie, aby wydobywać poszczególne dźwięki. Można to zrobić na podstawie specjalnych tabeli dźwięków, na których narysowane jest dokładnie, które otwory mają być zasłonięte, a które odsłonięte. Na rysunku zaznaczony jest też podział na prawą i lewą rękę. Jednocześnie poznaje się zapis poszczególnych dźwięków na pięciolinii i dzięki temu po pewnym czasie można już grac różne utwory z nut. Oczywiście zaczyna się od bardzo prostych zapisów nutowych oraz odpowiednich ćwiczeń. Istnieje również nauka gry na flecie metodą A.D.A.M. Wykorzystuje ona tabulaturę cyfrową, czyli pokazującą tylko chwyty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopoty z czytaniem nut. Wystarczy więc zapamiętać jak wyglądają chwyty dla poszczególnych dźwięków, które chcemy wydobyć z fletu.

Żeby nauczyć się grać na flecie można korzystać z indywidualnych lekcji z nauczycielem. Poza tym istnieją ogniska i szkoły muzyczne. Natomiast można też skorzystać z warsztatów internetowych lub multimedialnych. Otrzymuje się wówczas dostęp do odpowiednich materiałów szkoleniowych, które można zapisać na dysku komputera lub zostają przysłane na płytach. Podczas nauki gry na flecie należy pamiętać także o tym, żeby prawidłowo operować oddechem. Żeby dowiedzieć się jak, należy skorzysta z rad profesjonalistów. Można je oczywiście znaleźć w Internecie. Gry na flecie można rzeczywiście nauczyć się samodzielnie. Jest ona znacznie łatwiejsza niż gra na skrzypcach, pianinie czy gitarze.